Czym kierować się wybierając kosmetyki naturalne dla dzieci

Czym kierować się wybierając kosmetyki naturalne dla dzieci?

Nie od dziś wiadomo, że skóra najmłodszych wymaga szczególnego podejścia. Kosmetyki przeznaczone dla dzieci muszą być więc jak najstaranniej wybierane. Pomimo że drogeryjne półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju preparatów dedykowanych najmłodszym, nie wszystkie z nich są godne uwagi. Warto byłoby zatem dowiedzieć się, na jakiego rodzaju kryteria zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków dziecięcych.

Jakich składników aktywnych poszukiwać w kosmetykach dla dzieci? 

Kosmetyki naturalne dla dzieci znaleźć można tutaj. Są one dostępne nie tylko w drogeriach, ale również w aptekach. Zanim włoży się jakiś produkt do swojego koszyka zakupowego, należy jak najstaranniej przeanalizować jego skład. Swoją szczególną uwagę należy zwracać na roślinne oleje, woski, wyciągi oraz ekstrakty pochodzenia roślinnego. Wrażliwa skóra dziecka może pokochać takie substancje aktywne jak między innymi:

  • ekstrakt z rumianku lekarskiego 
  • ekstrakt z nagietka lekarskiego 
  • ekstrakt z aloesu
  • oliwa z oliwek 
  • olej ze słodkich migdałów 
  • wosk pszczeli
  • wosk z borówki amerykańskiej 

Z całą pewnością, kosmetyki naturalne dla dzieci nie powinny zawierać sztucznych barwników oraz substancji zapachowych. Mogłyby one podrażnić wrażliwą skórę dziecka. Raczej nie należy sięgać po produkty zawierające w swoim składzie silnie działające detergenty, takie jak, chociażby SLS oraz SLES. Zbyt intensywne oczyszczanie skóry dziecka nie jest wskazane, bo może naruszyć barierę hydrolipidową naskórka. 

kosmetyk naturalny dla dzieci z pompką

Jaka formuła będzie odpowiednia?

Wielu rodziców może zastanawiać się nad tym, jaka formuła kosmetyków będzie najodpowiedniejsza dla dziecka. Nie da się jednak udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, do czego mają być przeznaczone kosmetyki naturalne dla dzieci. Do nawilżania skóry całego ciała można wybrać olejek, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku skóry suchej. Równie dobrze można jednak zdecydować się na balsam bądź masło o treściwej konsystencji. Jeżeli chodzi o preparat oczyszczający skórę, najlepiej postawić na delikatne mleczko bądź żel. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Wybierając kosmetyki naturalne dla dzieci warto zwrócić swoją uwagę także na to, czy pociecha nie ma alergii na jakiś konkretny składnik aktywny, który się w nich znajduje. Jeżeli tak, należy oczywiście unikać kupna preparatów, które go zawierają. Niezbędna będzie więc szczegółowa analiza składu. Należałoby również bacznie przyjrzeć się temu, czy konkretny kosmetyk został przebadany dermatologicznie i posiada wszelkie niezbędne atesty. Dla wielu rodziców istotna jest także cena kosmetyków dla dzieci. Trzeba przyznać, że te naturalne mogą być droższe, choć nie jest to regułą. Na pewno dobrze byłoby zwrócić swoją uwagę na różnego rodzaju oferty. Wówczas możliwe będzie znalezienie takiej, która jest atrakcyjna pod względem cenowym oraz jakościowym. Dobrze byłoby także kupować większe preparaty, jeśli są już sprawdzone. Jest to bowiem zdecydowanie bardziej opłacalne.