Kiedy należy wykonywać USG piersi?

USG piersi to badanie, które trwa zaledwie kilka minut, nie wymaga specjalnego przygotowania, a w wielu przypadkach może uratować życie, ponieważ jest w stanie wykryć nowotwór jeszcze we wczesnej fazie. USG piersi w Białystoku to szeroka oferta badań, zarówno prywatnych jak i wykonywanych na NFZ, bezpłatnie dla każdej pacjentki. Warto jednak wiedzieć, kiedy zdecydować się na to badanie.

Kiedy należy wykonywać badanie ultrasonograficzne piersi?usg piersi bialystok

USG piersi jest wskazane jako badanie profilaktyczne u kobiet, które przekroczyły 30 rok życia i powinno się je wykonywać raz na pół roku. Wskazaniem do badania USG piersi są również wszelkie zmiany, które da się wyczuć w piersi – stwardnienia, grudki czy wydzielina z sutków. O badaniu powinny pamiętać w szczególności kobiety, w których guzy w obrębie piersi pojawiały się w rodzinie, są po zabiegu punkcji sutka lub mają mały biust i wykonanie mammografii nie jest możliwe. Badanie trwa zaledwie kilka minut i nie jest bolesne, jednak jest w stanie wskazać zmiany wyczuwalne poprzez samobadanie, jednak nadal niewidoczne w mammografii.

Wykonanie USG piersi jest stosowane także u kobiet w ciąży, które nie mogą być narażane na działanie promieni rentgenowskich, a istnieje wskazanie do zbadania stanu piersi. Badanie USG piersi powinno się wykonywać między 4 a 10 dniem cyklu, w których objętość wody w piersiach jest najmniejsza, dlatego wyniki są najdokładniejsze.

Dokładne informacje oraz więcej szczegółów znajdziesz pod tym adresem: https://www.cmryska.pl/badania-ultrasonograficzne-usg-dzieci-i-doroslych/