Kompetencje lekarza rodzinnego

lekarz przychodnia zdrowiePrzychodnia rodzinna to pierwsze miejsce, gdzie można zwrócić się z problemami zdrowotnymi. Najczęstszym powodem wizyty są infekcje, jednak lekarz rodzinny wystawia także skierowania na badania lub wizytę u specjalisty. Należy jednak pamiętać, że to doktor decyduje o zasadności wykonywania badań lub wizyty u specjalisty.

Badania w zakresie POZ

Badania, na które lekarz rodzinny wystawia skierowanie, muszą znajdować się na liście świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Należą do nich badania hematologiczne, takie jak morfologia lub OB oraz biochemiczne i immunochemiczne, czyli popularne testy obciążenia glukozą, poziom żelaza, cholesterol czy bilirubina. Poza tym, w przychodni rodzinnej można uzyskać skierowanie na EKG, USG oraz RTG. Lekarz rodzinny zleca także wykonanie spirometrii, kolonoskopii oraz gastroskopii. Miejscem wykonania badania może być rodzinna przychodnia lub inna placówka, która posiada je w zakresie swoich świadczeń.

Skierowania do lekarzy specjalistów

Generalnie, aby móc zarejestrować się w ramach NFZ do lekarza specjalisty, wymagane jest skierowanie. Istnieje jednak kilka wyjątków, ponieważ nie jest to konieczne w wypadku wizyty u wenerologa, dentysty, ginekologa, onkologa i psychiatry. Skierowanie jest potrzebne jedynie w przypadku pierwszej wizyty, na każdą kolejną można umówić się, bez odwiedzania przychodni rodzinnej.