Krem z filtrem – do czego służy

Krem z filtrem – do czego służy?

Kremy to produkty, których na rynku nie brakuje. Istnieją różne rodzaje – wykorzystują je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Czym charakteryzuje się krem z filtrem, kiedy go używać i kto powinien go unikać? Odpowiedzi zostały zawarte w tym artykule.

Krem z filtrem – czym się charakteryzuje?

Kremy z filtrem są często spotykane w sklepach, szczególnie w sezonie letnim, przy wysokich temperaturach. Dlaczego? Jest to produkt, który, w przeciwieństwie do innych kremów do ciała, chroni skórę przed promieniami UV. Wyróżnić można jednak kilka różnych rodzajów kremów z filtrem.

Kremy z filtrem – zastosowanie, rodzaje i działanie

W trakcie upałów warto korzystać z kremów z filtrem, spędzając czas na dworze, nie tylko podczas opalania się. Ich stosowanie pomaga uchronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, takich jak:

  • oparzenia i przebarwienia skóry,
  • rak skóry,
  • fotostarzenie (uszkodzenie i degradacja skóry).

Wyróżnić można dwa rodzaje filtrów wykorzystywanych przy produkcji kremów – fizyczne lub chemiczne. Niekiedy w jednym produkcie występują obydwa. Działanie filtrów fizycznych jest proste – promienie UV są pochłaniane i zamieniane w nieszkodliwe, odczuwalne na skórze ciepło. Filtry chemiczne, zwane również mineralnymi, składają się z tlenku cynku i dwutlenku tytanu. Substancje te tworzą na powierzchni skóry niewidzialną powłokę, która rozprasza promienie słoneczne.

Krem z filtrem fizycznym czy mineralnym?

Choć wydawać się może, że krem z filtrem fizycznym jest lepszy, uważa się go za bardziej szkodliwy. Związane jest to z tym, że w przeciwieństwie do filtru mineralnego, wchodzi w reakcję ze skórą. Zbyt częste używanie tego typu kremu z filtrem może doprowadzić do podrażnień, a nawet wywołać reakcję alergiczną.

Liczba na kremie z filtrem – co oznacza?

Na różnych kremach z filtrem zauważyć można różne liczby. Najczęściej jest to 15, 30 lub 50. Wiele osób zastanawia się, co to oznacza, jednak odpowiedź jest prosta. Jest to współczynnik SPF (Sun Protection Factor). Dzięki niemu wiadomo, jak długo można przebywać na słońcu, nim pojawią się pierwsze oparzenia skóry.

Jest to także informacja dla użytkowników, w jakim stopniu produkt filtruje szkodliwe promieniowanie UV:

  • SPF 15 to ok. 93% filtracji,
  • SPF 30 gwarantuje ok. 97% filtracji,
  • SPF 50 ok. 98% filtracji.

Nie istnieje na rynku krem z filtrem, który byłby w stanie w 100% ochronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Należy więc pamiętać o regularnym smarowaniu ciała i wykorzystywaniu odpowiednich ilości. Niewielkie zużycie kosmetyku lub zbyt rzadkie stosowanie nie ochroni przed poparzeniami.