Co warto wiedzieć o przekłuciach typu septum?

Przekłucia nosa cieszą się dużą popularnością. Jednym z najbardziej znanych typów przekłuć jest septum piercing. Na czym polega i czy jest bolesny?

Czym jest septum?

Septum piercing wykonuje się w przegrodzie nosowej, w miejscu, które nazywane jest przez piercerów sweet spot. To cienka, membraniczna tkanka znajdująca się za przednią chrząstką przegrody nosowej. Zabieg może powodować dyskomfort, lecz trudno nazwać go bolesnym. Ze względu na umiejscowienie przekłucia mogą pojawić się łzy, które są naturalną reakcją organizmu.

Jak goi się septum i na czym polega pielęgnacja?

Bezpośrednio po zabiegu należy liczyć się z opuchlizną, zaczerwienieniem, a nawet krwawieniem. Te objawy nie powinny jednak trwać długo. Gojenie trwa średnio 8 tygodni, ale kolczyk septum powinno się dla bezpieczeństwa wymienić dopiero po 2,5-3 miesiącach. Miejsca po przekłuciu nie należy dotykać brudnymi rękami, ponieważ w przeciwnym wypadku może wdać się infekcja. Trzeba za to pamiętać o przemywaniu go solą fizjologiczną, roztworem wody morskiej lub antybakteryjnym mydłem. Niewskazane są natomiast preparaty zawierające alkohol. W czasie gojenia konieczne jest unikanie wizyt na basenie. Ważną kwestią jest to, że kolczyka septum nie można wyjmować na noc nawet po całkowitym wygojeniu – dziurka szybko zarasta. Oprócz tego należy stosować się do wszystkich zaleceń piercera wykonującego zabieg, a w razie niepokojących objawów zgłosić się niezwłocznie do niego po poradę.