Wygoda i zdrowie piersi, czyli co należy wiedzieć o doborze biustonosza

Spora część kobiet zastanawia się, czy istnieje uniwersalny sposób na to, jak wybrać biustonosz. Warto znać podstawowe wytyczne, które ułatwiają dokonanie odpowiedniego wyboru. 

Problem z dobraniem rozmiaru biustonosza? Pomocne mogą okazać się kalkulatory i tabele internetowe.

Trudno zaprzeczyć, że pierwszym krokiem przy wyborze biustonosza, jest poznanie wymiarów ciała. Na tej podstawie określa się rozmiar stanika. Jakie wartości należy wziąć pod uwagę? Głównie jest to: 

– obwód pod biustem, 

– obwód w biuście. 

Różnica między powyższymi obwodami to rozmiar miseczki. Swój rozmiar biustonosza można w łatwy i szybki sposób sprawdzić, wpisując dane w internetowe kalkulatory. Pomocne są też standardowe tabele rozmiarów. Podczas zakupu warto jednak być uważnym, bowiem nierzadko zdarza się, że rozmiar na metce nie odzwierciedla tego rzeczywistego. Dobrą wiadomością jest to, że kupując biustonosze od sprawdzonej marki, można pozbyć się dylematów i znacznie pewniej dobierać dane modele. Jest to spore ułatwienie dla kobiet, które wolą kupować online – dzięki temu nie jest konieczne przymierzanie w sklepie stacjonarnym. 

Po czym poznać, że stanik jest źle dobrany? 

Zapewne większość kobiet posiada w swojej szufladzie co najmniej jeden model stanika, który jest niewygodny i po który nieczęsto się sięga. Czym się charakteryzuje nieodpowiednio dobrany biustonosz? Przede wszystkim pozostawia odciski na skórze, podrażnia naskórek i deformuje piersi. Dość powszechną cechą stanika w złym rozmiarze jest także opadanie ramiączek, odstające miseczki lub „wylewanie się” biustu górną częścią stanika. Sygnałem ostrzegawczym powinno być również unoszenie się biustonosza w okolicach zapięcia. Taka bielizna powoduje dyskomfort, a nawet ból podczas jej noszenia. Nie jest też odpowiednim wsparciem biustu. Warto podkreślić, że orientowanie się w podstawowych zasadach dotyczących tego, jak wybierać biustonosz, wpływa na zdrowie piersi – należy więc z uważnością podejmować decyzje zakupowe i nie kierować się wyłącznie aspektami estetycznymi.