szampon na ciemieniuchę

Skuteczny i bezpieczny szampon na ciemieniuchę

W skórze głowy człowieka znajdują się gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie łoju. Ich nieprawidłowe działanie może doprowadzić do powstania łojotokowego zapalenia skóry. W przypadku niemowląt tego rodzaju przypadłość nazywana jest ciemieniuchą. Najprostszym sposobem na pozbycie się problemu jest zastosowanie specjalistycznych szamponów.

Czym jest ciemieniucha?

Przyjmuje się, że ciemieniucha dotyka aż 2/3 wszystkich niemowląt. Jej charakterystycznym objawem są tłuste, żółte łuski zlokalizowane w okolicy ciemiączka. Za przyczynę powstawania ciemieniuchy uznaje się krążące w organizmie dziecka hormony matki, które powodują nadmierną stymulację gruczołów łojowych u malucha. Warto podkreślić, że pokryta łuskami skóra głowy nie boli, ani nie swędzi, może jednak utrudniać oddychanie skóry, co będzie skutkować jej nadmiernym poceniem. Aby szybko pozbyć się problemu, warto sięgnąć po dostępne w sprzedaży specjalistyczne produkty kosmetyczne.

szampon na ciemieniuchę

Jak radzić sobie z ciemieniuchę u dziecka?

Wśród dostępnych preparatów na uwagę zasługuje szampon na ciemieniuchę, np. https://byhealth.pl/ciemieniucha. Stosuje się go leczniczo oraz profilaktycznie. W sprzedaży dostępne są szampony w formie:

  • żelu,
  • płynu,
  • pianki.

Tego rodzaju preparaty zawierają w swym składzie nie tylko substancje pielęgnujące i myjące, ale także kwas salicylowy, który przyspiesza proces łuszczenia. Działanie szamponu polega na stopniowym zmiękczaniu łusek. Po ich odpadnięciu zalecane jest delikatne rozczesanie włosów miękką szczotką. Zbyt mocne pocieranie skóry głowy szczotką może doprowadzić do pojawienia się bolesnych zadrapań i infekcji. Walka z ciemieniuchą wymaga od rodziców lub opiekunów spokoju i cierpliwości.