kosmetyki naturalne

Tanie kosmetyki – lepsze naturalne czy syntetyczne?

Kosmetyki naturalne to kosmetyki, które nie zawierają składników pochodzących z przemysłu petrochemicznego. Terminem tym określa się produkty pielęgnacyjne, które nie mają tradycyjnej listy składników i nie zawierają składników pochodzących z substancji petrochemicznych, takich jak ropa naftowa, parafina, lanolina, petrolatum i wosk pszczeli.

Dlaczego warto wybierać kosmetyki, które są organiczne?

Kosmetyki naturalne mają być bezpieczniejsze i zdrowsze w użyciu niż kosmetyki zawierające składniki petrochemiczne. Z reguły są alternatywą dla stosowania produktów wytwarzanych z wykorzystaniem składników petrochemicznych.
Ropa naftowa, parafina i petrolatum to substancje ropopochodne, które są stosowane jako emolienty, środki pieniące, konserwanty, zagęszczacze i substancje zapachowe. Substancje te znajdują się również w niektórych substancjach zapachowych, takich jak piżmo, oraz w wielu kosmetykach, takich jak szampony, odżywki i pasty do zębów.
Składniki pochodzące z przemysłu petrochemicznego, w tym woski, lanolina, petrolatum i kwas stearynowy, są często stosowane w kosmetykach jako substancje wypełniające.
Jeśli składniki petrochemiczne pochodzą z ropy naftowej, mogą zawierać substancje chemiczne zwane wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (PAH). WWA powodują raka u zwierząt. Niektóre z WWA występujących w kosmetykach to benzo[a]piren – substancja rakotwórcza, która została powiązana z białaczką i rakiem płuc, a badania wykazały obecność WWA w szminkach i tuszach do rzęs.

kosmetyki naturalne

Tanie kosmetyki naturalne – jak je znaleźć?

Jeśli chcesz znaleźć tanie kosmetyki, które zostały wyprodukowane z organicznych składników, warto posortować je według ceny i sprawdzić, które zawierają odpowiednie składniki. Niektóre popularne składniki kosmetyków naturalnych obejmują: olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy, witamina E, aloe vera, olej jojoba, masło Shea, miód, cytryna, pomarańcza, olej z pestek winogron, rumianek, oczar wirginijski, awokado, olej migdałowy, olej z wiesiołka, olej rycynowy, olej marchwiowy, calendula, olej z wiesiołka, lawenda, drzewo herbaciane.