Oleje rafinowane czy nierafinowane. Sprawdź jakie wybierać

Oleje mogą być rafinowe lub nierafinowe zależnie od sposobu produkcji. Rafinacja jest procesem oczyszczania. Rafinacji mogą podlegać oleje tłoczone na zimno i ciepło. Częstym błędem jest myślenie, że oleje nierafinowane to zimnotłoczone.  Rafinacja jest procesem następującym po tłoczeniu, niezależnie w jakiej temperaturze wcześniej był wytłoczony.  Jedne i drugie oleje mają swoje zalety i zastosowanie. Wszystko zależy do czego potrzebujemy.

Oleje rafinowane

Jeśli potrzebujemy oleju klarownego, bez charakterystycznego ziołowego zapachu warto sięgać po oleje rafinowane. Podczas procesu rafinacji pozbywa się pozostałych elementów nasion z olej – barwników, wosku, substancji lotnych.

Niektóre oleje muszą być rafinowane, bo rośliny, z których są wytwarzane mają substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dobrym przykładem jest konieczna rafinacja oleju rycynowego, który w składzie posiada rycynę – substancję silnie trującą. Oleje rafinowane pozbawione dodatkowych substancji mają o wiele dłuższy okres trwałości i są stabilniejsze. Mogą być przechowywane bardzo długo, nie tracąc swoich właściwości.

Podczas procesów rafinacji olej może zostać wymrożony, bielany, pozbawiony zapachu, filtrowany. Jak widać oczyszczanie jest procesem wieloetapowym, zależnie od tego, jaki rezultat końcowy chcemy uzyskać.

Oleje nierafinowane

Oleje nierafinowane, które nie zostały pozbawione dodatkowych substancji w procesie filtracji posiadają liczne nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, sterole. Takie oleje dobrze pomagają w niwelowaniu działania wolnych rodników, które odpowiadają za szybsze starzenie się skóry. Oleje nierafinowane posiadają właściwości prozdrowotne roślin, z których powstały.

Dlatego ważna jest jakość nasion, z których są wytwarzane. Warto sięgać po produkty tłoczone z nasion uprawianych ekologicznie, bez zbędnej chemii, która może zostać w oleju. Dzięki mnogości dodatkowych substancji, oleje nierafinowane są mniej stabilne chemicznie i przy tym posiadają krótszy termin ważności. Wszystko to powoduje, że są one o wiele droższe, niż te rafinowane. Zbyt niska cena oleju, powinna być sygnałem ostrzegawczym,  bo nie da się wyprodukować ekologicznego, nierafinowanego oleju tanio.

Jednak warte są swojej ceny, bo są źródłem cennych witamin, które potrzebuje nasz organizm, aby być zdrowym.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który rodzaj oleju jest lepszy, bo każdy ma swoje plusy i minusy. Do celów kosmetycznych lepsze są oleje nierafinowane, które posiadają cenne składniki dla naszej skóry.