Wizyta u pediatry

lekarz pediatra

Oprócz lekarza rodzinnego, w każdej przychodni rodzinnej powinien pracować także pediatra, który jest wyspecjalizowany w leczeniu najmłodszych pacjentów. Ze względu na dużą dostępność lekarzy tej specjalizacji, czas oczekiwania jest krótki i zazwyczaj wizyta odbywa się tego samego dnia.

Kiedy udać się do lekarza pediatry?

Rodzice często mają wątpliwości, kiedy udać się z dzieckiem na wizytę u lekarza. Przychodnia rodzinna jest zatłoczonym miejscem, pełnym zarazków, dlatego obawiają się zarażenia przeziębionego dziecka poważniejszą infekcją. Należy jednak pamiętać, że u najmłodszych wszystkie infekcje przebiegają bardziej gwałtownie oraz trudniej im określić swoje samopoczucie. Jeżeli więc dziecko ma silny katar, kaszel lub tym bardziej podwyższoną temperaturę, warto udać się do specjalisty. W uzasadnionych przypadkach, możliwe jest umówienie wizyty domowej.

Pierwsza wizyta u pediatry

Powinna odbyć się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Podczas tej wizyty lekarz wykona ogólne badanie, sprawdzające stan mięśni, skóry i ciemiączka. Można również zwrócić się o poradę związaną z żywieniem lub pielęgnacją noworodka. Dla wszystkich młodych rodziców rodzinna przychodnia jest często odwiedzanym miejscem, ze względu na regularne bilanse oraz szczepienia ochronne, z których kalendarzem również można zapoznać się w gabinecie pediatry.