O czym warto pamiętać kupując kosmetyki ekologiczne?

kosmKosmetyki ekologiczne zajmują coraz więcej miejsca na sklepowych półkach. Nic dziwnego, ponieważ wiele osób zaczyna zauważać negatywny wpływ sztucznych składników. Panujący trend sprawia jednak, że wybór najlepszego produktu jest coraz trudniejszy. Na co warto zwrócić uwagę?

Użytkownicy kosmetyków ekologicznych na początku nie kupowali ich w punktach stacjonarnych a w sklepach internetowych, ponieważ tam był dużo większy wybór i bez trudu można było przeanalizować skład produktu. Obecnie w obu miejscach oferowany jest szeroki asortyment. Czy jednak tak jest naprawdę? Nie wszystkie kosmetyki są prawidłowo oznaczone. Producenci korzystają z luki prawnej, która pozwala nazywać naturalnymi praktycznie wszystkie preparaty zawierające roślinne komponenty. Tymczasem na prawdziwą naturalność produktu składa się o wiele więcej czynników.

Przede wszystkim oprócz substancji roślinnych kosmetyk nie powinien zawierać takich składników jak SLS. Tak oznaczone są detergenty, które według wielu osób niezbyt dobrze działają na samą skórę i na ogólne zdrowie. Niektórzy dopuszczają je w produktach myjących, ale nie w odżywkach i kremach, które mają dłuższy kontakt ze skórą. Ponadto kosmetyki w pełni ekologiczne powinny być również otrzymywane w taki sposób, by nie dochodziło do zanieczyszczenia środowiska.

Tags: